Την Τρίτη, 5 Ιουνίου, με χαρά υποδεχτήκαμε στην αυλή του σχολείου μας, το Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Κληματιάς από την περιοχή του Ν. Ιωαννίνων. Εκτός από τη χαρά της γνωριμίας με τους καινούριους μας φίλους, και μιας και η ημέρα αυτή είναι αφιερωμένη στο περιβάλλον και την προστασία του, εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία να κάνουμε μια κοινή δράση, ενώνοντας τις σκέψεις μας, τους προβληματισμούς μας και τις γνώσεις μας στην πορεία της διατήρησης και της ενίσχυσης του πολύτιμου για τη ζωή μας περιβάλλοντος.

Μιλήσαμε λοιπόν, για το πώς μπορούμε να μειώσουμε το φορτίο της ρύπανσης στο φυσικό περιβάλλον αλλάζοντας μικρές καθημερινές μας συνήθειες και μάλιστα ειδικά στο χώρο του σχολείου! Συζητήσαμε για τη σημασία της επαναχρησιμοποίησης, της ανακύκλωσης και για τον φετινό στόχο της καμπάνιας που είναι ο περιορισμός του πλαστικού – «Beat plastic pollution». Καθένας σκέφτηκε ένα σύνθημα-προτροπή και το έγραψε σε χαρτί με σχήμα φύλλου. Το αποτέλεσμα ήταν να γεμίσουμε με φύλλα ένα δέντρο που «φώναζε» θετικά μηνύματα για την προστασία του περιβάλλοντος αλλά και τη δύναμη της συνεργασίας και της σύμπνοιας στην επίτευξη ενός κοινού στόχου!